„Európai ingyenélők” – kéretlen üzenetet küldtek Von der Leyenéknek Trump miniszterei

A Signal botrány kellemetlen epizód a Trump adminisztráció számára, de Európa vezetői sem vehetik félvállról, mit gondolnak róluk az amerikai kormány tagjai.

A megosztó véleményvezér nem most került első alkalommal a figyelem középpontjába az Egyesült Államokban.
Donald Trump amerikai elnök a héten a kormányzat több nemzetbiztonsági tisztviselőjét is elbocsátotta – köztük Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) vezetőjét Timothy Haugh tábornokot, Haugh helyettesét, valamint a Nemzetbiztonsági Tanács (NSC) több munkatársát. „Rendszeresen elbocsátunk embereket” – mondta Trump csütörtök délután az Air Force One fedélzetén az újságíróknak, miközben Miamiba tartott. „Olyan embereket, akiket nem kedvelünk, vagy akiket nem tartunk alkalmasnak a feladatra, vagy akik más iránt lehetnek hűségesek” – fogalmazott.
Az amerikai médiában viszont felröppentek olyan hírek, melyek szerint az elbocsátásokhoz köze lehet Laura Loomer jobboldali véleményvezérnek is. Loomer egy csütörtök esti X-posztban úgy tűnt, magának tulajdonította a kirúgásokat, azt írta, ő „jelezte” az elnök számára az elbocsátott NSC-tagok hűtlenségét.
Trump csütörtökön tagadta, hogy Loomernek köze lett volna a Nemzetbiztonsági Tanács munkatársainak elbocsátásához, „nagyon jó hazafinak és nagyon erős személyiségnek” nevezve őt. Az elnök azt mondta, hogy Loomer csak ajánlásokat tett.
Néha meghallgatom ezeket a tanácsokat, mint mindenki mástól”
– mondta Trump, hozzátéve: „Általában nagyon konstruktív. Bizonyos embereket ajánlott állásokra.”
Ezt is ajánljuk a témában
A Signal botrány kellemetlen epizód a Trump adminisztráció számára, de Európa vezetői sem vehetik félvállról, mit gondolnak róluk az amerikai kormány tagjai.
Laura Loomer, a jobboldali személyiség, aki a közösségi médiában tett provokatív megnyilvánulásairól ismert, jelenleg az X-oldalán 1,2 millió követővel rendelkezik. Ugyanakkor Loomert számos közösségi média platformról kitiltották, köztük a Facebookról. A politikai pályával is megpróbálkozott azonban sem 2020-ban, sem 2022-ben nem jutott be a Kongresszusba.
Régóta élvezi az elnök bizalmát, Trump rendszeresen dicséri Loomert, miközben időnként elhatárolódik a véleményvezér legellentmondásosabb megjegyzéseitől. A tavalyi elnökválasztási kampány során több útjára is elkísérte Trumpot. Azonban miután – részben – ázsiai származása miatt támadta Kamala Harrist, Trump nagyobb távolságot kezdett tartani Loomertől, ezután már „csak” mint támogatóként hivatkozott a nőre. Trump ennek ellenére ezt követően is figyelemmel kísérte Loomer tevékenységét, és
a jelek szerint szerepe lehetett abban, hogy Trump visszavonja Hunter Biden titkosszolgálati védelmét.
A demokraták legtöbbször azzal vádolják Loomert, hogy bevándorlásellenes, „iszlamofób”, és hogy „összeesküvés-elméleteket” terjeszt – többek között a szeptember 11-i terrortámadásokkal kapcsolatban.
Ezt is ajánljuk a témában
A férfi szoros kapcsolatban állt a 2001. szeptember 11-i terrortámadás elkövetőivel, valamint inspirációt nyújtott a 2009-es Fort Hood-i lövöldözés elkövetőjének.
Névtelenséget kérő, a Fehér Ház személyzeti ügyeit ismerő források szerint Loomer találkozott Trumppal, JD Vance alelnökkel, Susie Wiles kabinetfőnökkel, Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadóval és Sergio Gorral, az Elnöki Személyzeti Hivatal igazgatójával, és bemutatta „kutatási eredményeit”.
Amikor megkeresték kommentárért, Loomer az Associated Pressnek a korábban megosztott X-bejegyzésére hivatkozott, mondván, hogy nem fog részleteket elárulni az Ovális Irodában Trumppal tartott találkozójáról „az elnök iránti tiszteletből”.
Nyitókép: képernyőfelvétel
Ezt is ajánljuk a témában
Fontos lesz megoldani ezt a bajt, különben az amerikai elnök nem tudja teljesíteni az egyik legfontosabb ígéretét.
***